Problém s maturitou

Diskusia o školách, štúdiu a študentskom živote.

Problém s maturitou

Poslaťod Bea22 » 15 Sep 2018, 15:02

Ahojte,
Chcela by som sa opýtať na pár vecí ohľadom maturity.
Môj priateľ študuje/študoval na technickej škole. Minulý školský rok (2017/18) nezmaturoval z Nemčiny, level B1. Test nenapísal, preto potreboval aspoň 3ku z ústnej odpovede. Dostal 4. Máme za to, že to bola chyba učiteľky a dozoru. Priateľ sa mi už dlhšie sťažoval, že ich 8-člennú skupinku učiteľka trápi (napr. bol týždeň chorý a preto, že nebol na jej hodinách mu dala za ten týždeň päť 5tiek (písali písomku, to sa ešte dá pochopiť, keď je ohlásená, ale že nebol na hodine, keď skúšala, alebo keď ostatní robili nejaké cvičenia, posluch, atď., to som už nepochopila), hockedy sa jej zachcelo vybiť si na nich zlosť, zdúvala sa (neviem, či niekedy mala dobrú náladu), alebo im často dala samoštúdium.)). Z ich 8-člennej skupinky k maturite pustila 4, ostatných nechala prepadnúť. Z týchto štyroch zmaturoval len jeden. Najlepšieho zo skupinky, čo napísal test na 3, tým pádom potreboval na ústnych aspoň 4, ohodnotila na ústnej odpovedi 5kou (pritom chlapec chodí už 2 roky na doučovanie z Nemčiny, vie plynulo rozprávať, aj keď jednoduchšie vety). Moj priateľ a jeho druhý spolužiak dostali 4, potrebovali 3. Pritom vraj zodpovedali viac ako polovicu otázky a ich odpoveď sa im nezdala na 4ku. Netvrdím, že tú Nemčinu nejak extra vedia, na jazyky nemajú talent, no sama viem, ako tvrdo sa učili, aby zmaturovali.
Po maturitách sme poli za p. riaditeľkou, spýtať sa, aké máme možnosti. Nechcela nám ich povedať. Od spolužiakovej starkej sme sa dozvedeli, že je možnosť podať žiadosť na inšpektorát v BB, aby danú vec prešetrili. Žiaľ, ako sa neskôr ukázalo, p. riaditeľka tam má kamarátov a nič sa neudialo. Od vtedy sa k nim škola úplne otočila chrbtom (napr. priateľ potreboval potvrdenie o návšteve školy kvôli brigáde, zástupkyňa mu ju odmietla dať, vraj k nej nemá prístup, ďalej argumentovala, že nikde ju teraz nezoženie, vraj má každý dovolenku (bol skoro koniec júna), nakoniec mu ju vybavil triedny, ostatných učiteľov sme postretávali po meste, boli so žiakmi na prechádzke).
Nedávno chlapci maturovali v BB, písomné ani jeden zase nenapísal. Mám pocit, že to bolo nejak zmanipulované, keďže priateľ sa učil celé prázdniny, výsledky sa dozvedel od zástupkyne. Takže za pár dní opäť maturujú ústne, pred tou istou porotou.
Chcem sa teda spýtať, čo sa dá v takomto prípade urobiť? Je nejaká možnosť, ako by sme sa dostali aspoň ku kópií maturitného testu? Alebo dá sa maturovať pred úplne cudzou porotou? Pripadne s nejakým objektívnym dozorom?
  • 0

Bea22
náhodný diskutér
náhodný diskutér
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 15 Sep 2018, 14:13
Pohlavie: Žena
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Reputácia: 0


Re: Problém s maturitou

Poslaťod Mateasi » 28 Mar 2019, 22:49

fuha tak o tomto som nikdy nepocul. Automaticky mi napadlo,ze je potrebne sa obratit na nejaku vyssiu moc ale neviem aku. Pri niektorych problemoch, ked si clovek nevie poradit, sa da obratit na Europsky sud alebo nieco take. No na druhej strane neviem ci pri takomto je to mone. Asi by som si na vasom mieste precital poriadne Ustavu Slovenskej republiky, ake su moje prava, povinnosti a ohanal sa s tym. V ustave je urcite zakotvene nieco, co vas moze posunut dalej, popripadne ak mate nejakeho znameho pravniky, spytal by som sa jeho co on na to, len tak.. medzi recou. Alebo taka kuriozitka, stale sa mozete obratit na media. Taky novy cas potrebuje kazdy den nieco kuriozne napisat, skuste ich kontaktovat na fb ci maju zaujem sa do toho pustit a spravit z toho take mensie verejne halo, je dost mozne, ze byrokracia v skole by sa zlakla a veci by sa posunuli dalej. Drzim prsty! !
  • 0

Mateasi
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 22 Feb 2019, 23:19
Pohlavie: Muž
Bydlisko: Šaštín
Reputácia: 0


Späť na Škola a štúdium

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron