8 tipov, ako pripraviť bicykel na sezónu

Aktívne športujete alebo iba fandíte? Tu nájdete športové témy.

8 tipov, ako pripraviť bicykel na sezónu

Poslaťod akcinos » 09 Mar 2021, 10:12

Pred príchodom sezóny je potrebné dôkladne skontrolovať celý bicykel a v prípade potreby vykonať drobné opravy. Určite by ste totiž nechceli, aby vám dvojkolesový tátoš vypovedal službu priamo v teréne. Okrem toho, zanedbaná údržba môže viesť k vážnym poškodeniam, ktorým je určite lepšie sa vyhnúť. Nájdite si chvíľku času a naučte sa, ako pripraviť bicykel na sezónu.

Obrázok


1. Bicykel starostlivo očistite

Prv, než vyberiete servisné náradie a začnete s opravami, mali by ste bicykel dobre vyčistiť. Použite špeciálne kefky a prípravky určené na bicykel. Nezabudnite na ťažko dostupné miesta.

2. Skontrolujte brzdy a prehadzovačky
Po dlhšej prestávke je mimoriadne dôležité skontrolovať aj funkčnosť bŕzd. Opotrebovanie brzdových gumičiek alebo platničiek zbadáte na prvý pohľad. Overte si aj rýchlosť návratnosti brzdovej páky. V prípade potreby premažte lanká a bowdeny, alebo ich rovno vymeňte. Nezabudnite vymeniť aj opotrebované prehadzovačky.

3. Nezabudnite na reťaz
Reťaz očistite a namažte. Ak máte možnosť, premerajte ju špeciálnym nástrojom, čím si overíte jej funkčnosť. Vyťahaná reťaz totiž komplikuje radenie, preskakuje na zuboch a tým znepríjemňuje jazdu. Prešmykač a menič zoraďte tak, aby nedochádzalo k preskakovaniu reťaze hore a dole, sťaženému radeniu či poškodeniu výpletu meničom.

4. Prehliadnite kolesá
Skontrolujte centrovanie kolies a tiež špice. Všímajte si ráfiky, preliačeniny, škrabance a iné poškodenia, ale aj matice a rýchloupináky v nábojoch kolies. Overte si, či kolesá nemajú vôľu do strán, pretože na takýchto kolesách sa jazda stáva veľmi nebezpečnou.

5. Pozor na pneumatiky
Skontrolujte tlak v plášťoch a ak je to potrebné, dofúkajte pneumatiky. Pomôže vám pritom aj pumpa s manometrom. Dajte si pozor na popraskaný, deravý či zodratý dezén plášťa kolesa, ktorý robí bicykel nestabilným a ľahko môže viesť k pádu. Odporúčame ho vymeniť.

6. Overte si upevnenie riadidiel
Pred prvou jazdou po zime je dôležité skontrolovať upevnenie riadidiel a prednú odpruženú vidlicu. Všimnite si, či nie sú opotrebované gumené tesnenia a očistite a namažte klznú plochu.

7. Všimnite si sedlovku a pedále
Sedlovky majú vyznačenú rysku pre maximálne vysunutie. Skontrolujte, či nie je vysunutá nad rysku, inak hrozí poškodenie rámu a ohnutie sedlovky. Pedále je potrebné starostlivo doťahovať a premazávať, stredové zloženie musí byť bez vôle a voľne sa otáčať.

8. Pripravte si aj doplnkové vybavenie bicykla
Na záver si skontrolujte aj funkčnosť svetiel, upevnenie stojana na bicykel i košíka na fľašu či stav batérie v cyklo počítači. Pripravte si aj ochranné doplnky na jazdu, ako je cyklistická prilba či chrániče.
  • 0

akcinos
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 71
Registrovaný: 17 Feb 2020, 20:10
Pohlavie: Muž
Bydlisko: Košice
Reputácia: 1


Späť na Šport

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron