Naučte sa, ako správne nahustiť plášte na bicykel

Aktívne športujete alebo iba fandíte? Tu nájdete športové témy.

Naučte sa, ako správne nahustiť plášte na bicykel

Poslaťod akcinos » 09 Mar 2021, 10:16

Skúsení, ale aj menej skúsení jazdci dobre vedia, aký vplyv majú na jazdu na bicykli podhustené alebo prehustené plášte. Zníženie valivého odporu je jedna vec, bezpečnosť zase druhá. Ak teda chcete vedieť, ako mať nahustené plášte na bicykli, aby kolesá išli hladko, rýchlo a pritom bezpečne, čítajte ďalej.

Obrázok

Maximálna a minimálna hodnota tlaku plášťa
Je dobré vedieť, aká je maximálna hodnota tlaku, ktorú by ste v žiadnom prípade nemali prekračovať. Všeobecne platí, že by sa mal cyklista riadiť informáciami, ktoré udáva výrobca na danom plášti. Inak by mohlo dôjsť k poškodeniu duše alebo dokonca k vyzutiu plášťa. Okrem spomínaného rozsahu tlakov, ako 2,5 až 4,5 baru, býva uvedený aj smer rotácie plášťa.

Netreba však podceňovať ani podhustenie plášťov, pri ktorých hrozí rýchlejšie opotrebovanie až zničenie či vyzutie plášťa. To, ako nahustiť plášť kompresorom, je podmienené viacerými faktormi. Všetko záleží od kategórie kolesa, druhu plášťa, náročnosti terénu a samozrejme, od hmotnosti jazdca. Najväčší tlak je potrebný pre cestné bicykle, menší pre trekingové a najmenší pre horské bicykle.
Nahustenie plášťa podľa typu bicykla

• Cestné bicykle
Pri cestných bicykloch asi najväčší rozdiel v tom, či máte galusky alebo klasické plášte. Najčastejšia hodnota tlaku pri plášťoch na cestných bicykloch sa pohybuje v rozmedzí 6 až 8 barov. Zároveň však platí, že musíte skontrolovať údaje od výrobcu nielen plášťov, ale aj ráfikov.

Galusky, pre lepšie odvaľovanie obľúbené najmä pretekármi, sa fúkajú ináč. Podľa toho, či ide o galusku s voľne vloženou alebo vlepenou dušou, je potrebné prispôsobiť aj hustenie. Galusky s voľne vloženou dušou sa fúkajú skoro ako plášte, na cca 8 barov. Avšak galusky s vlepenou dušou môžete pokojne nafúkať až na 11-13 barov.

• Trekingové bicykle
Podľa odporúčaní výrobcov je ideálna výška tlaku na plášťoch v rozmedzí 3,5 - 5 barov. Tieto inštrukcie sú pre trekový bicykel maximálne užitočné, keďže s týmito kolesami sa obyčajne nejazdí v žiadnom náročnom teréne. Uvedený tlak je primerané na bežné používanie a s takto nahustenými plášťami sa vám bude jazdiť pohodlne a bezpečne.

• Horské bicykle
Tlaky vhodné pre horské bicykle závisia od systému plášťa, od druhu terénu, kde sa bude jazdec pohybovať a tiež od toho, či ide o pretekára, hobby bikera alebo len príležitostného jazdca. Na asfalte a tvrdom podklade plášť nahusťujte na maximálnu možnú hranicu danú výrobcom. Takto totiž plášte kladú čo najmenší odpor. Čím viac plášť fúkate, tým viac stráca svoje vlastnosti. V náročnejšom teréne potom zle drží a netlmí otrasy, takže jazdec nemá bicykel úplne pod kontrolou.

Ak sa biker vydá do mokrého a zablateného terénu, mal by nafúkať oveľa menej. Hranica býva štandardne 2 - 2,5 baru. Tu je potrebná vyššia priľnavosť plášťov, ktorá sa dá dosiahnuť len znižovaním tlaku. Plášť potom oveľa lepšie tlmí nárazy a bicykel lepšie zdoláva prekážky. Príliš tvrdý plášť tvrdo odskakuje a jazdec môže mať problémy s riadením. Existujú však aj bezdušové plášte, ktoré môžete fúkať na výrazne nižšie tlaky. Ak máte galusky, môžete sa dokonca dostať až na hranicu 1 baru.
  • 0

akcinos
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 71
Registrovaný: 17 Feb 2020, 20:10
Pohlavie: Muž
Bydlisko: Košice
Reputácia: 1


Re: Naučte sa, ako správne nahustiť plášte na bicykel

Poslaťod Lucy » 10 Mar 2021, 10:05

Díky za radu
  • 0

Lucy
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 24 Aug 2018, 16:56
Pohlavie: Žena
Bydlisko: Žilina
Reputácia: 0


Späť na Šport

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron